Příběh Poustrů

Chtěli jsme napsat, že příběh Poustrů začal na prvním designovém trhu, kam jsme s malou dušičkou přinesli pár vytištěných plakátů. Ale to bychom tě připravili o kus historie.

Školní začátky: Plakáty to nezačalo

Příběh Poustrů totiž začal ještě během studia v Brně. Právě tehdy se seznámili Ivan a Zambo a na památné kávě v brněnském Skogu se dohodli, že spolu budou podnikat. Přidal se designér Maťo a tým byl kompletní.

Vznikl z toho Žurnál – diář pro lidi, kteří vědí, že osobní cíle se nedosahují přes motivační přednášky, ale přes systematickou práci na sobě samém. Ten se po počáteční crowdfundingové kampani na Hithitu rozrostl a momentálně spolu s padesátkou produktů čeká na objevení na stránce zurnal.sk.

Slovenská kapitola: Skutečná pomoc turistické komunitě

Po zahraničních cestách do USA přišel Zambo s nápadem pořizovat grafiky na pohlednice jako v amerických národních parcích. Po pár marných pokusech se sítotiskem a krátkém hledání vhodné tiskárny jsme si nakonec podali ruce s partnerem, jehož Ivan náhodou objevil při procházce se svým synem. A spolupráce trvá dodnes.

Za více než dva roky jsme na Slovensku spolu s Hikemates, největším online turistickým oddílem Klubu slovenských turistů, představili (a vyprodali) více než 50 limitovaných grafik. Absolvovali jsme desítku designových trhů a více než 500.000 Kč jsme pomohli obnově několika turistických útulen, značených chodníků či horských studánek.

Ba co víc, díky crowdfundingové kampani, na kterou nám lidé přispěli částkou 1.5 milionu korun, jsme se mohli naplno pustit do našeho velkého cíle – stavby tří turistických útulen na trase dálkové Cesty hrdinů SNP. Ty jsou momentálně ve stavebním řízení a věříme, že první turisty v nich uvítáme již v roce 2022.

Odbočka do Čech: Nikam neodcházíme

Mnozí z vás se nás ptali, zda se vydáme s konceptem plakátů, které ti přinášejí zážitky z hor do obývacího pokoje a zároveň podporují lokální ilustrátory a přispívají na dobrou věc, i do Česka. Vždyť Ivan zde žije více než 10 let a je tu umístěna i výroba.

Dlouho jsme odolávali. Neradi totiž řešíme příliš mnoho cílů najednou, a právě v té době jsme chystali spuštění kurátorského knihkupectví Brot Books Deli. Ale přišel covid a přísnější lockdownová omezení na Slovensku znamenala, že jsme zmeškali všechny designové trhy. Rozhodli jsme se tedy přihlásit se na pražský design market. A v mrazivé zimě těsně před Vánoci 2021 jsme se nestačili divit…

To, co teď vidíš, je vlastně výsledek jednoho pevného kamarádství, otevřených očí při cestě Amerikou, produktu s komunitním přesahem a kreativní frustrace z lockdownu.

Portál poustr.cz si na nic nehraje. A zdaleka není dokonalý. Ale věříme, že pro tebe bude místem, které ti ukáže, že i plakáty mohou být prostředkem, který mění úhel pohledu.

P.S.: Zatím jsme odeslali 70.000 Kč na pomoc Hnutí Duha a s pomocí turistické komunitě určitě nekončíme. Máš tip na další neziskové organizace? Propoj nás a my se postaráme o zbytek.